Ulusal Meslek Standardı ve Yeterlilik Çalışması Toplantısındaydık

Değerli Koç ve Koçluk Mesleğine Gönül Veren Arkadaşlar,
 
8 Ekim 2015 akşamı İstanbul’da Koçluk Platformu Derneği (KPD), Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği UPKPD/ICF Türkiye ile Yönderlik ve Koçluk Derneği (YKD – EMCC Türkiye)’nin ortaklaşa düzenledikleri Ulusal Meslek Standardı ve Yeterlilik Çalışması Toplantısı’na katıldım.
 
Koçluk mesleğinin standartlarını ve etik kurallarını oluşturmak, koçluğun ülkemizde meslek olarak kabulünü sağlamaya çalışan dernek başkanları Sayın Yalçın Arsan, Sayın Naci Demiral, Sayın Rıza Kadılar ve diğer konuşmacıların anlattıklarından anladığım kadarıyla bu üç derneğin birinin diğerlerinden asla üstün ya da eksik bir yönü yok ve birlikte hareket etmektedirler.
 
Toplantıda süreç içindeki çabalarını ve başardıklarını biz koçlarla paylaştılar. Üç derneğin yöneticilerinin kendi aralarında son derece samimi tutumları, toplantıya katılan bütün koçları çok mutlu etti. Hepimize güven verdi. Çünkü hepimizin buna ihtiyacı vardı.
 
Sen ICF‘li değilsin, o halde bizden değilsin. Sen ECMM’li değilsin, o halde başarılı değilsin. Sen KPD’li değilsin, o halde senin eğitimin geçerli değil.” söylemleriyle bir diğerini karalayan, kendine rant elde etmeye çalışan bazı koçlara inat onlar birlik ve beraberlik içinde tutum sergileyerek bu konudaki kaygılarımızı giderdiler.
 

 
Değerli arkadaşlar toplantıda anlatılanlara göre hangi derneğe üye olursak olalım, hangisinin eğitim içeriklerimizi akredite ettiği bizi diğerinden farklı kılmıyor. Birimizin diğerinden fazlası ya da eksiği yok. Onların ortak bir amacı var. Mesleği daha iyi bir yere taşımak, kabul görmesini sağlamak.
 
Yakında bu derneklere İngiltere menşeli bir yenisi eklenecek AC For Coaching. Spor alanında koçluk yapmak isteyenlere yönelik bir programı benimseyen bu derneğin de diğerlerinden fazlası olmayacağı gibi ona üye olanların da diğer koçlardan bir farkı olmayacak.
 
Sonuç olarak hangi derneğe üye olursak olalım bu anlamda bir diğer koçtan hiçbir üstünlüğümüz ya da ayrıcalığımız yok, olmayacak. Bizi diğerlerinden ayrı kılan üstünlüğümüz ne olacak diye sorarsanız sevgili koçlar? Verdiğimiz eğitimin, hizmetin kalitesinde. 
 
Sizden eğitim ya da hizmet alan birini hedeflediği yere ulaştırabiliyorsanız, davranışlarında olumlu değişiklikler sağlayabiliyorsanız, kendisini eskisinden daha mutlu, daha doyuma ulaşmış hissettirebiliyorsanız üstün sayılırsınız. Birbirimizi karalayarak mesleğe zarar vermenin ötesine geçemeyeceğimizi bilmeliyiz.
 
Leyla Fidanay