Sağlık Bakanlığı Duyurusuna Destek, Hamile Koçluğu Eğitim Çağrısı

Doğum İçgüdüseldir. Kadının bilgeliğidir. Bu sebeple doğuma değil hamileye, aileye koçluk yapılır. Doğum sürecinin anne adayı için keyifli, huzurlu bir an olması, anne ve bebeğin iş birliği ve büyük bir güven içerisinde sağlıklı tensel buluşmalarının sağlanmaları için gebelik sürecince "hamileye koçluk" yapılır.
 
Hamile Koçluğu Eğitimimiz; Ana Çocuk Sağlığı hizmetlerinde bilgi ve beceriye sahip ebe ile hemşirelere verilir. Koçluk ve danışmanlık ayrı şeylerdir. Ancak ebe ve hemşirelerin hizmet verdikleri koçluk sürecinde gebelerin ihtiyacı olan konularda danışmanlık vermeleri de yerinde olacaktır.
 
Tarihsel süreçte ciddi bir yeri olan, doğumlarda aktif rol almış, kadın ve çocuk sağlığı hizmetlerinde en önde görev almış ebe ve hemşireler, kadınların gebeliklerinde ihtiyaçları olan konularda desteklenmelerine yönelik uygulamalarla beraber alacakları koçluk becerileri eğitimiyle Hamile Koçu olurlar.
 
HAMİLE KOÇU KİMDİR, KATMA DEĞERİ NEDİR? 
 
- Hamile Koçu, “sağlıklı mutlu bir doğum gerçekleştirme” amacınıza ulaşmanızda sizi harekete geçirecek ve gelişmeleri sizinle birlikte izleyecek kişidir.
- Hamile Koçu, kişisel zenginliğinizi ve potansiyelinizi açığa çıkaran, bunun için hem meydan okuyan, hem de motive eden kişidir.
- Hamile Koçu, sizin istediğiniz hamilelik yolculuğunuzda yol arkadaşınızdır.
- Hamile Koçu, gebe olarak kendinizi tanımanızı sağlayarak zayıf yönlerinizi güçlendirmenize yönelik uygulamalar ve teknikler öğretir.
- Hamile Koçu, hamileliğinizde sizi güvende hissettirecek fırsatları ve güçlü yönlerinizi tanımanızı sağlar.
- Hamile Koçu, gebelik, doğum süreci, doğum sonrasına dair yaptığı bilgilendirmelerle korku ve kaygınızı azaltır veya kaldırır.
- Hamile Koçu ebeveynliğe doğuşunuzda sizi güçlü kılacak araçları, yapıyı ve desteği temin eder.
- Hamile Koçu, sağlıklı ve doğal yaşanması için, gebelik ve doğum sürecine koçlukta tespiti yapılan olumsuz ve zararlı alışkanlıklara yönelik koçluk yapar.
- Hamile Koçu, vizyonunu gerçeğe dönüştürme sürecini hamile ile paylaşır.
 
HAMİLE KOÇLUĞU NEDEN İŞE YARAR?
 
- Hamile Koçluğu, kişiyi kendi doğumuna katılımında harekete geçiren itici güçtür.
- Hamile Müşteri, koçluk sürecinde kendisi ve ailevi ilişkileri üzerinde farkındalık kazanır.
- Hamile, gebelik ve doğum süreci boyunca kullanabileceği yeni beceriler geliştirir.
- Hamile, kendisini sorgulamayı ve geliştirmeyi öğrenir.
- Hamile Koçluğu, gebenin doğumda kullanılabilecek müdahaleler hakkında bilgi sahibi olur ve bilinçli onamlar verir.
- Hamile Koçluğu alan gebenin, doğumu gerçekleştireceği hastane prosedürler hakkında bilgisi olacağından olumlu tanışmışlık içerisinde hastane ve doğum ekibine güven ve saygı duyar.
- Hamile koçuyla doğuma hazırlanan gebeler mümkün olduğunca, tıbbi gereklilik oluşmadıkça doğum sürecine müdahale edilmeyeceğini bilir, doğum ekibiyle olumlu iletişim halindedir ve doğum ekibine güvenir.
- Hamile koçluğu alan gebe kendine güvenir.
- Hamile koçu ile çalışan gebenin aile bağları güçlenir.
- Hamile koçları sayesinde, doğru ve etkili egzersiz programları, gevşeme teknikleri, NLP teknikleri hakkında kendileri için uygun olanı seçer, beceri ve alışkanlık geliştirir.
 
KOÇLUK NE DEĞİLDİR?
 
- Terapi değildir.
- Mentorlük değildir.
- Danışmanlık değildir.(Ebe ve Hemşireler aldıkları mesleki eğitimle ilişkili olarak, ihtiyaç olduğunda gebeye danışmanlık yapabilir.)
- Yöneticilik değildir.
- Tavsiye vermek değildir.
- Yönlendirmek değildir.
- Öğretmenlik/Eğitmenlik değildir.
 
Nursen Özdoğan Kurban 
Ebe/Profesyonel Koç

http://www.hurriyet.com.tr/dogum-koclari-cesaret-asilayacak-23305303