Hedefine Yaklaşan Kişiler, Yolu Daha Kısalmış Olarak GörürlerGörme duyusu en önemli duyumuzdur. Etrafımızdakilere onunla bakar, gördüklerimizi tanımlar ve anlamlandırırız. Bir nesneye bakan değişik insanlar, farklı şeyler söyleyebilirler. Çünkü herbirimizin algısı farklı ve özeldir. Gördüğümüzü sandığımız, aslında beynimiz tarafından süzgeçten geçirilmiş şeylerdir.
 
Örneğin diyet yapanlar, kalori saymayanlara göre elmaları çok daha büyük görürler. Bunu anlayabilmek için gözlerimizin nasıl gördüğünü anlamamız gerekir. Uzmanlar aslında gördüğümüz nesnenin miktarının, uzattığımız kolumuzun üzerindeki başparmağımızın yüzey alanı kadar olduğunu savunurlar. Geri kalan her şey bulanıktır. Bu boşluğu doldurmamıza beynimiz yardımcı olur. Onun için algılama özel bir deneyimdir. Bu da bizim nesneleri nasıl oluyor da kendi akıl gözümüzle görebildiğimizi anlamamıza yardım eder.
 
İnsanların dünyayı tamamen farklı görmesine yol açan düşünce ve hisler gerçekten nelerdir ve bu o kadar önemli midir?
 
Bazı insanlar egzersizi severken bazıları sevmez. Uzmanlar bunun nedenin kilolu olanlar, zayıflara göre varış çizgisini daha uzakta algılarlar. Bu da egzersiz yapmamıza daha istekli daha güçlü motivasyona ve amaçlara sahip kişilerin, daha düşük motivasyona sahip kişilere göre bitiş çizgisini daha yakında gördüklerini düşünmeye iter.
 
Neden bazı insanlar bardağın yarısını dolu olarak görürken diğerleri boş olarak nitelendirir. Çoğumuz kilo vermek için niyetleniriz ve tam zamanı deriz ama yapamayız. 
 
Bunun yanıtı, akıl gözümüzün bize karşı çıkmasıdır.
 
Hedefine yaklaşan kişiler yolu daha kısa olarak görürler. Hedefine doğru az da olsa ilerleyenler bile, hiç motive olmayanlardan daha istekli olurken motive olmayanlar egzersiz yapmaktan vaz geçerler. Çünkü motivasyonumuz algısal deneyimlerimizi etkiler. Bu durum, vücudumuzun bitiş çizgisini ne kadar uzakta gördüğümüz tezini de destekler.
 
Kendini yakın bir gelecekteki hedefe adamış ve bunu yapabileceklerine inanan kişiler egzersizi daha kolay algılarlar. Hedefe odaklananlar egzersizi daha kolay yapar. 
 
Bitiş çizgisinin üzerinde görülmesi gereken ödülü göremeyebilirsiniz. Etrafındaki her şey flu olabilir ama çizginin üzerinde spot ışığı olduğunu düşünün. Bu stratejinin egzersiz yapmayı kolaylaştıracağını düşünüyorum. Bu nedenle uzaklık algısını etkilemek ve egzersizi daha kolay görebilmek için bitiş çizgisine odaklanmayı, etrafa bakmaktan kaçınmayı öneriyorum.
 
Dünyayı akıl gözümüzle görürüz ama kendimize farklı bakmayı öğretebiliriz. Kendimizi yorgun bitkin hissedip her şeyin sonunun geldiğini hissettiğimizde çevremizdeki herkesin de bizi öyle gördüğünü düşünürüz. Oysa her şeyin yoluna gireceğini düşünmeyi becerebilirsek gerçekten düşüncelerimiz gerçekleşir.
 
Leyla Fidanay