Ev Yapımı Bahanelerden Kurtulup Korkularınızla Yüzleşmeye Ne Dersiniz?

Sınırlayıcı inançlarınız, korkularınız veya sabit fikirleriniz mi var?
 
Size değişmemeniz gerektiğini veya değişmenin korkutucu olduğunu mu söylüyorlar. Varsın söylesinler. Çünkü yaşamınız için sorumluluk alıp harekete geçirmeyi reddettikçe daha büyük bir memnuniyetsizlikle karşılaşırsınız. 
 
Hayattan ne istediğinizi ve nereye gitmek istediğinizi bilmek rahatlatıcı bir yön duygusu yaratır. Gelin artık sürüklenmekten, şikayet etmekten, suçlamaktan veya sorumluluğu başkalarına atmaktan kurtulun. Bir hedef belirleyin.
 
Ne istediğinizi bilmeye başladığınızda duygularınız, eyleme geçmenizi sağlayacak herbir hücrenizi şarz etmeye başlar. Bir de bakmışsınız ki arzuladığınız hedefe varmışsınız. Gelin bunu bir uygulamayla birlikte yapalım:
 
Yaşamınızda Neleri Gerçekleştirmek İstiyorsunuz?
 

Kilo vermek istiyorum.

Yerine

6 ay içinde .....kilo oluyorum.

Daha iyi bir iş istiyorum.

Yerine

Üzerinde çalışacağım ...... pozisyona geliyorum.

Zengin olmak istiyorum.

Yerine

5 ay içinde gelirimi %50 artırıyorum.

 
Gerçekleştirmek istediklerinizi öncelikle anlaşılır bir dille ve zaman belirterek yazın. İkinci adım olarak arzuladığınız hedeflere sizden önce ulaşanlar varsa tanışın, hayatını okuyun, araştırın, izleyin... O kişi ve yaşam yolculuğuyla ilgili bilgi edinmeniz sizin yolculuğunuz için bir şablon görevi görür. Bu işte ustalaşmak için sabırlı olun. Ustaların en büyük özellikleri; önceliklerini iyi belirlemeleri ve bazı zevklerini erteleyebilmeleridir. 
 
Şimdi ulaşmak istediğiniz hedeflerinizi sıraya göre yeniden düzenleyin. Kendinize olan güveninizin artması için en kolayından başlayın. Böylece daha büyük hedeflere ulaşabilecek motivasyona sahip olursunuz. 
 
Kendiniz üzerinde yeterince çalıştığınızda yön duygunuz da gelişir.