Çocuğunuz Okula Gitmek İstemiyorsa

Yeni bir eğitim yılına başladığımız bu günlerde okula başlayacak olan çocuklar ve aileleri bazı sorunlarla karşılaşabilirler. Sorunların en önemlilerinden biri çocuğun okula gitmek istememesidir. 
 
Şimdiye kadar ailesiyle birlikte yaşadıktan sonra yeni bir ortama uyum sağlaması çocuklar için zor olabilir. Bu süreci aşmak kısa sürede mümkündür. Ancak sürecin uzaması veya devam etmesinin nedeni anne ve çocuk arasındaki yoğun bağımlı ilişkidir.
 
Anne ve çocuk arasındaki bu ilişki nedeniyle çocuk okula gitmeye tepki gösterir. Pek çok anne de böyle bir tepki karşısında çocuğun okula başlamasını geciktirmek için elinden geleni yapar. Aksi takdirde çocuk okulda, anne evde ağlamaya devam eder. 
 
Oysa çocuk için bu kadar önemli olan bir süreçte bazı sorunların yaşanması son derece normaldir. Annelerin bu sorunların zamanla çözüm bulacağına inanmaları ve durumun doğallığını düşünerek abartılı tepki ve çözüm arayışlarından kaçınmaları gerekir.
 
Bu dönemde annelerin duyguları çocuklarına da yansıyacağı için çocuklarda kaygı durumu ortaya çıkar. Kaygı durumu da çocukların okuldan kaçmalarına yol açar. Onun için annelerin şunlara dikkat etmeleri hem kendileri, hem de çocukları için önemlidir: 
 
• Çocuğunuzun okulda güvende olduğunu hissetmeli, bu duyguyu ona da yansıtmalısınız.
• İçinde bulunduğunuz kaygı durumunu yumuşatarak çözümlemeye çalışmalısınız.
• Çocuğunuzu etkin bir şekilde dinlemeli, kaygı duyduğu konuları belirlemelisiniz.
• Onun rahatlamasını sağlamalı, duyduğu kaygının normal olduğunu ve bu kaygıdan dolayı suçluluk duymaması gerektiği mesajını vermelisiniz. ‘‘Bak herkes alıştı ama sen hâlâ ağlıyorsun. Selim hiç ağlamıyor‘‘ gibi sözcükleri kesinlikle kullanmamalı, kıyaslama yapmamalısınız.
• Çocuğunuzla inatlaşmamalısınız. Ona okulun zevkli, heyecanlı ve eğlenceli bir yer olduğunu hissettirmelisiniz.
• Bu dönemde, okulla sıkı bir işbirliği içinde olmalısınız. Çocuğunuzun okuldaki problemlerini eğitimciler ile paylaşmalı, onların görüşlerini almalısınız. Sorunları sadece çocuğunuzdan dinlemenin, çözüm için etkili olmayacağını bilmelisiniz.
Objektif düşünebilmeli, anne ve baba olmanın getirdiği duygusallığın ön plana çıkmasına izin vermemelisiniz.
• Çocuğunuzun okulla ilgili kaygı duyabileceği durumları kendisinin tespit etmesini sağlamalı, bu konuda onu bilgilendirmelisiniz. Onunla kaygı duymadığı konularda, sanki kaygı duyuyormuş gibi konuşmamalısınız.
 
Çocuğunuzun kaygı duyduğu sorunlar çözülmezse, okula gitme konusunda şiddetli isteksizlik duyar ve okulu reddedebilir. Bu isteksizlik bazen çocuğun öğrenim yaşantısının bütününü etkileyecek problemlere yol açabilir. Böyle bir durumda okula başlamayı bir yıl daha ertelemek çözüm değildir. Bu çocuğunuza sorunları çözmekten çok kaçmayı öğretir. Onun için bu dönemde çocuğunuza her zamankinden daha yakın olmalı, ancak bağımlı olmamalısınız.